• +48-600-071-901
  • kontakt@manual-med.pl

KINESIOTAPING

Jednym ze sposobów łagodzenia bólu jest kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne. Polega on na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi, kolorowymi plastrami, które nie są nasączone żadnymi środkami farmakologicznymi. Metoda ta w gabinecie rehabilitacji Manual-Med w Ząbkach jest stosowana głównie w celu złagodzenia bólu, a także zapobiegania kontuzjom. Jednak plastrowanie dynamiczne pomaga także złagodzić ból kręgosłupa, poprawia krążenie i ratuje przed skurczami łydek. Plastry do kinestiotapingu stworzone są z bawełny i kleju akrylowego. Mają one grubość i ciężar zbliżony do skóry i podobnie jak ona są dość rozciągliwe. Ponadto przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Plastry można nosić od kilku dni do kilku tygodni lub do momentu odklejenia się plastra.
Kinesiotaping, który proponuję pacjentom z Ząbek i okolic, dobrze sprawdza się zwłaszcza do łagodzenia dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, kolan, barków itp. Metoda ta przyspiesza też procesy gojenia po urazach, wspomaga usuwanie blizn i krwiaków, a także likwiduje obrzęki powstałe na skutek dysfunkcji narządu ruchu.

Jak działa kinesiotaping?

Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla działania kinestiotapingu. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma również wpływ na odczuwanie bólu, który jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.

Co leczy kinesiotaping?

1. Ból​

  • pourazowy (będący wynikiem kontuzji lub wypadku);
  • kręgosłupa (zespoły bólowe kręgosłupa) – plastry łagodzą ból kręgosłupa, oraz okolicznych tkanej poprzez ograniczenie bolesnego zakresu ruchu lub wspomaganie pracy osłabionych mięśni
  • po operacjach – wspomaga drenaż krwiaków oraz opuchlizny pooperacyjnej;

2. Nadwyrężone i zbyt napięte mięśnie

  • Plastry rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, odciążają je, normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję lub wspomagają ich pracę.

3. Zapobiega kontuzjom

  • Plastry ułatwiają przemieszczanie się mięśni względem powięzi i stabilizują stawy, co jest pomocne w trakcie treningu.

4. Problemy z krążeniem

  • Plastry dają ten sam efekt co drenaż limfatyczny – wspomagają odprowadzanie limfy i poprawiają krążenie. W związku z tym plastrowanie jest polecane np. kobietom po mastektomii lub osobom, które zmagają się z opuchniętymi nogami (np. kobiety w ciąży).